• MASH – LAHŮDKA PRO KONĚ

    Mash je směs obilovin, olejnin a dalších dobrot, která se zalévá horkou vodou a podává se jako teplý kašovitý pokrm. Pro koně je to velká lahůdka!

    Mash pro koně je speciální směs krmiva, která se podává koním pro zpestření krmné dávky. Neexistuje jediná a správná receptura. Mash se skládá nejčastěji z otrub, lněného semínka, jablečných výlisků, ovesných, ječných a kukuřičných vloček, oleje a soli. Tradiční základ je stále obsažen ve většině současných směsí, ale mnoho složek lze obměňovat a upravovat pro konkrétní skupiny koní. Existují varianty s ovsem, bez ovsa, úplně bez obilnin (například Höveler), s melasou (oblíbený Havens), s bylinkami, s jablky (EQS mash), s vojtěškovými či řepnými řízky atd. Například pro koně s metabolickými poruchami lze použít kaši bez obilovin, pro koně dušné s bylinkami na dýchání. Mash by měl být ale hlavně chutný a snadno a rychle stravitelný.

    Podávání mashe má pro koně mnoho výhod.
    • Nosič krmných doplňků – mash může být nosičem neoblíbeného krmného doplňku nebo léku, který se v kašovité hmotě „ztratí“.
    • Lahůdka nebo odměna – mash mají koně rádi a můžete ho využít jako chutnou odměnu.
    • Veterináři často doporučují podávat kaši také při žaludečních vředech, po operacích koliky, při problémech se zuby nebo u starších koní.

    Co mash obsahuje?

    • Pšeničné otruby jsou zbytky po mletí zrna, tj. slupka nebo vnější vrstva pšeničného zrna. Mají bobtnavý a mírně projímavý účinek, a proto se často používají k dietním účelům. Koním zpravidla otruby chutnají a ochotně je konzumují. Pšeničné otruby obsahují některé přírodní slizy, minerální látky a stopové prvky, jako je draslík, hořčík, měď a mnoho dalších.
    • Do mashe „schováte“ neoblíbený krmný doplněk nebo léky.
      Oves v různých formách, například celý oves, mačkaný oves nebo ovesné vločky. Škrob v ovesných vločkách je dobrým zdrojem energie, je dobře stravitelný v tenkém střevě a ve srovnání s jinými druhy obilovin obsahuje vysoké množství nenasycených mastných kyselin a slizu.
    • Kukuřice má vysoce provázanou strukturu škrobu, která je pro koně obtížně stravitelná. Proto se do směsí přidává kukuřice tepelně upravená, při úpravě totiž dochází k rozpadu pevných struktur škrobu a stravitelnost kukuřice se výrazně zvýší. Kukuřičné vločky nebo extrudát jsou zdrojem energie, povzbuzují chuť k žrádlu a nezatěžují trávicí systém.
    • Ječmen je zdrojem sacharidů a dodává energii. Často se kvůli stravitelnosti přidává do směsi extrudovaný nebo ve formě vloček.
    • Lněné semínko, lněný šrot nebo lněné pokrutiny obsahují vysoký podíl slizu, u kterého byl prokázán pozitivní vliv na ochranu sliznic v žaludku koní. Lněné semínko je také známé jako zdroj omega-3 mastných kyselin a je kvalitním zdrojem bílkovin.
    • Olejnatá semena, pokrutiny neboli expelery olejnatých semen mají velmi vysoký obsah tuku a bílkovin. Do směsí se přidávají nejčastěji zbytky z lněného semene, sóji, řepky nebo slunečnice. Tyto složky zvyšují chutnost a energetickou hodnotu. Obsahují hodně bílkovin a důležitý je i vysoký obsah mastných kyselin a esenciálních aminokyselin, jako je lysin.
    • Jablečné výlisky jsou zbytkem po extrakci jablečné šťávy. Obsahují proto podstatně méně cukru než syrové jablko a jsou velmi bohatá na hrubou vlákninu. Suchá hmota obsahuje mimo jiné pektiny, které slouží k ochraně sliznice koňského žaludku. Dodávají směsi vůni a jsou skvělým zchutňovadlem.
    • Řepné řízky jsou zdrojem vlákniny a lze je použít jako základ mashe pro koně, kteří mají citlivé trávení nebo potřebují omezený příjem obilovin. Řepné řízky mají nízký obsah cukru, vysoký obsah hrubé vlákniny a jsou snadno stravitelné.
    • Traviny a byliny mohou tvořit základ mashe pro koně na bezobilné a nízkosacharidové dietě. Jedná se o mleté traviny a byliny, které mají vysoký podíl vlákniny.
    • Soli pomáhají udržovat správnou rovnováhu elektrolytů. Zároveň stimulují chuť k jídlu a podporují pitný režim. Do mashe se přidávají v malém množství.
    • Bylinky mohou být součástí směsi. Používá se například heřmánek, máta nebo kopřiva. Tyto bylinky mohou pomoci zlepšit trávení, uklidnit nervový systém nebo podpořit imunitu. Výběr bylinek závisí na potřebách konkrétního koně a jeho zdravotním stavu.
    Směs se zalije horkou vodou, promíchá, nechá  chvilku odstát -vychladnout a může se podávat.

    Příprava mashe

    Mash se obvykle připravuje zalitím směsi horkou, ne však vroucí, vodou, aby jednotlivé složky vodu nasály a případně se změkčily. Většinou se doporučuje použít alespoň dvojnásobné množství vody k suché směsi, ale správný poměr je dán výrobcem. Po zalití je potřeba mash dobře promíchat a nechat odstát, aby nasákl vodu, vše se spojilo v kaši a také vychladlo. Mash by měl chladnout přibližně 15 až 30 minut. Krmit se může teplý, ale nikdy ne horký. Kůň by si mohl spálit hubu a jícen.

    Obvykle se doporučuje dávat přibližně 0,5 až max 1 kg suché směsi pro koně na jedno krmení, mash po přidání vody zvětší objem. Množství musí být přizpůsobeno každému konkrétnímu koni podle jeho potřeb. Mash se většinou podává 1–2x týdně jako doplněk k běžné krmné dávce. V případě potřeby může být podáván i častěji.

    Na co si dát pozor při krmení mashe

    I jinak vcelku prospěšný mash má několik potenciálních nebezpečí, na které je potřeba myslet:

    1. Nadměrné podávání
      Pokud se mash podává příliš často nebo ve velkém množství, může narušit vyváženou stravu koně. Obsahuje hodně energie a sacharidů, to může vést k přibírání na váze nebo zažívacím problémům.
    2. Nízký obsah vlákniny
      Mash může mít nižší obsah vlákniny, než je ve standardní krmné dávce. Při krmení mashem musí mít kůň k dispozici dostatečné množství sena nebo jiného objemného krmiva.
    3. Riziko popálení
      Mash po zalití horkou vodou musí být před krmení dostatečně ochlazen, jinak hrozí popálení huby a jícnu koně. Rozhodující je teplota uvnitř kaše, ne na povrchu!
    4. Riziko zapaření
      Při přípravě mashe delší dobu dopředu hrozí, že se kaše zapaří nebo začne kvasit. Během zimy je toto dost nepravděpodobné, ale v létě tato situace může nastat.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top